Najczęściej kupowane

Kociołki węgierskie - co je charakteryzuje, co można w nich przygotować?

Kociołki węgierskie - co je charakteryzuje, co można w nich przygotować?

Posiadając ogród, a także palenisko do rozpalania ognia, warto zaopatrzyć się w kociołki żeliwne, Posiadając takie naczynie, możesz nie tylko piec chleb i kiełbaski na ognisku, ale także przygotować różnorodne i aromatyczne dania. Jednym z rodzajów kociołków są kociołki węgierskie, które doskonale sprawdzają się w gotowaniu na ogniu. Sprawdź, co je cechuje oraz jakie potrawy możesz w nich ugotować.  

Kociołki węgierskie - co je cechuje

Naczynie to stanowi rodzaj kociołków żeliwnych. Oznacza to, że taki kociołek wykonany jest z żeliwa szarego. Materiał ten, pozwala na równomierne rozprowadzenie ciepła wewnątrz garnka, a także pozostawia ciepło przez długi czas. Dzięki temu tak dobrze sprawdza się podczas gotowania na ognisku. Kociołki węgierskie wykonuje się także ze stali nierdzewnej, która posiada podobne właściwości, co żeliwo. W ofercie naszego sklepu dostępne są także tego typu kociołki, pokryte emalią, która ma za zadanie zapobiegać przywieraniu składników do ścianek naczynia, a także ułatwia jego konserwację i czyszczenie, umożliwiając mycie kociołka detergentami.

Kolejną cechą charakterystyczną kociołków węgierskich jest ich specyficzny kształt, który ułatwia odprowadzanie ciepła po całym naczyniu i ma bardzo duży wpływ na proces gotowania, a także jego finalne efekty. Standardowe kociołki są owalne, ich średnica jest najmniejsza przy samym dnie i wzrasta wraz z wysokością naczynia. W zależności od przygotowywanego dania, w kociołku gotuje się z przykrywką lub bez niej. Stanowi ona ochronę przed zanieczyszczeniami z ogniska, jednak niektóre potrawy mają lepszy smak i aromat, kiedy gotuje się je bez przykrycia.

Kociołki węgierskie - jak w nich gotować?

Naczynia te doskonale sprawdzają się do przyrządzania dań na świeżym powietrzu. Stworzone są do gotowania na ognisku. Do tego procesu niezbędny jest trójnóg do postawienia nad ogniem, na którym należy zawiesić kociołek. To, jak szybko danie zostanie ugotowane, jest ściśle zależne od intensywności i wysokości płomieni. Odległość naczynia od ognia można regulować za pomocą prostego mechanizmu w trójnogu. Należy uważać na to, aby nie była ona zbyt mała, gdyż grozi to przypaleniem potrawy.

Co ugotować w kociołku węgierskim?

Kociołki doskonale sprawdzają się do gotowania dań jednogarnkowych, czyli takich, do których przygotowania potrzebne jest tylko jedno naczynie. Najbardziej popularne i najczęściej przyrządzane dania z kociołka to:

 • gulasz

 • leczo

 • zupa

 • potrawka

 • bigos (w odrobinie zmienionej formie, w porównaniu z tradycyjnym daniem)

 • duszone mięsa

Każdą z wymienionych wyżej przypraw można przygotować na wiele sposobów, tak aby danie miało niepowtarzalny i wyjątkowy smak. Do dań i smakołyków przygotowywanych na ognisku warto korzystać z sezonowych składników. W porze jesiennej, bardzo dobrze sprawdzi się na przykład zupa z dyni. Podczas gotowania warto dodawać również produkty leśne, takie jak sok z brzozy, igliwie czy korę, które dodadzą jeszcze więcej aromatu i uczynią potrawy niepowtarzalnymi.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code

Polecane produkty

 • Darmowa
  Wysyłka

  Grill ogrodowy na trójnogu to doskonały produkt na spotkania ze znajomymi w ogrodzie i nie tylko. Trójnóg malowany jest metodą proszkową co zwiększa jego wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Prosta oraz zrozumiała regulacja rusztu pozwala na bezproblemowe balansowanie na wysokości grilla. Masywny ruszt wykonany z 5mm prętów utrzyma dużą ilość jedzenia.

  179,00 zł
 • Darmowa
  Wysyłka

  Grill ogrodowy jest wykonany ręcznie z dbałością o detale. Fakt, iż grill wykonany jest z metalu daje gwarancję wytrzymałości wyrobu. Trójnóg pomalowany jest metodą proszkową co chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Kołowrotek przymocowany do góry trójnogu umożliwia łatwą zmianę wysokości rusztu. Innowacyjne umieszczenie rusztu pozwala kierować...

  189,00 zł
 • Darmowa
  Wysyłka

  Nietuzinkowy grill ogrodowy posiada malowany proszkowo trójnóg, który nie jest podatny na warunki atmosferyczne. Grill posiada kołowrotek, który daje możliwość bezproblemowej zmiany wysokości rusztu. Produkt dzięki swojemu urokowi upiększy ogród oraz podniesie standard otoczenia domu.

  199,00 zł
 • Darmowa
  Wysyłka

  Grill ogrodowy na trójnogu malowanym metodą proszkową to produkt przeznaczony do użytku na świeżym powietrzu. Mieszczący się na górze trójnogu kołowrotek pozwala w łatwy sposób zmienić wysokość rusztu. Elegancka stylistyka oraz wysoka funkcjonalność to tylko jedne z licznych zalet tego produktu.

  229,00 zł

gama_produktow.png

Szeroka gama produktów

14_dni_zwrotu.png

14 dni na zwrot towaru

darmowa_dostawa.png

Darmowa dostawa

opinie.png

99% pozytywnych opini

My, Polacy, jesteśmy prawdziwymi Grillomaniakami !

Grillowanie to nie tylko smak pieczonego mięsa lub warzyw, ale przede wszystkim spotkania ze znajomymi i rodziną. Nic nie smakuje tak dobrze, jak gorące danie z grilla lub kociołka w gronie najbliższych. Grillomaniak.pl to idealne miejsce, by zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt, niezbędny do grillowania, wędzenia czy gotowania na powietrzu. Prezentujemy bogatą ofertę grilli ogrodowych na trójnogach, palenisk ogrodowych, wędzarni, a także kociołków węgierskich oraz kociołków żeliwnych. Z naszym sprzętem każdy letni wieczór będzie kojarzył się z wyśmienitymi smakami i pozostanie niezapomniany!

Kontakt z nami

 • WARGO
 • Międzyrzecz

hand_made.png